Naše spoločenstvo

Naše spoločenstvo

Kríž na Sokolskej

Kríž na Sokolskej

Väčšina Zvolenčanov pozná a vníma kríž na Sokolskej ceste ako súčasť Zvolena. Prednedávnom zmizol a ľudia sa pýtali, čo sa stalo, prečo ho mesto odstránilo. Posledný októbrový týždeň sa kríž na pôvodné miesto vrátil. Ale nie pôvodný, lež kamenný. Pôvodný kríž z roku 1903 je z pieskovca.

Opýtali sme sa pána Jána Kubiša na históriu kríža na Sokolskej ulici.

Čo našim farníkom, čitateľom, vieš povedať o histórii kríža na Sokolskej ceste?

Kríž bol postavený v roku 1903 z pieskovca v kovovej ohrádke. Bol v súkromnom dvore až do výmeny pozemkov s mestom. Teraz je na mestskom pozemku.

Kto sa oň v minulosti staral?

Počas môjho života som vždy vnímal kríž, keďže sa nachádza len pár metrov od môjho bydliska, alebo v dnešnej dobe sídla spoločnosti. Po celý čas sa o kríž starali veriaci. Vždy aspoň v ohrádke a v bezprostrednej blízkosti bolo upravené, nechýbali kvety a veľmi často a hlavne v dušičkovom čase aj veľa horiacich sviečok. Bohužiaľ, v poslednej dobe sa kríž ocitol natlačený na novom plote majiteľa susedných pozemkov a asi aj zemnými práca mi sa poškodila ohrádka a čiastočne aj spodná časť kríža.

Vie sa aj to, kto ho dal postaviť?

Toto netuším a ani odbornej pracovníčke mesta sa tento údaj nepodaril zistiť.

Prečo sa pôvodný kríž nevrátil zrekonštruovaný nazad a kto dal urobiť nový?

Pri oprave sa zistilo, že spodný diel kríža bol značne poškodený a potrebuje zásah odborného reštaurátora. To sa podarilo, ale na moju otázku, koľko asi vydrží tá reštaurovaná časť, dostal som odpoveď, že pri pravidelnej údržbe aj 20 rokov. Pretože hlavne dážď a vlhko budú stále pôsobiť. Preto sme sa dohodli, že ho pracovníci mesta po rekonštrukcii umiestnia na miesto, kde bude prístupný, ale bude pod strechou a vydrží oveľa dlhšie. Dali sme spraviť kópiu a tá je už umiestnená na mieste.

Nahradia chýbajúce stromy nové?

V projekte sa počíta aj s úpravou zelene a samozrejme v ploche za krížom s výsadbou jedného alebo dvoch vhodných stromov.

Posviacky kríža sa zúčastnili len naši veriaci?

Na posviacke kríža sa zišlo niekoľko desiatok ľudí. Veľmi ma potešilo že sa spojili náš pán dekan Jozef Kraus a evanjelický farár Ján Mojzis a pripravili veľmi dôstojnú slávnosť.

AUTOR: Jana Krajčíková FOTO: Ján Kubiš

Naše spoločenstvo

Ostatné príspevky

Patrónka sv. Alžbeta
Naše spoločenstvo

Patrónka sv. Alžbeta

Alžbeta Paulíková
24. decembra 2022

Farnosť Zvolen – mesto si v novembri pripomenula sviatok svojej patrónky – sv. Alžbety Uhorskej. Na tento deň sa veriaci pripravovali týždňovou duchovnou obnovou, ktorú viedli bratia dominikáni zo susednej farnosti. Slávnostnú svätú omšu celebroval banskobystrický diecézny biskup Marián Chovanec, ktorý pripomenul najvýznamnejšie vlastnosti tejto svätice. Mesto Zvolen 17. novembra oslávilo svoju patrónku sv. Alžbetu Uhorskú. Zomrela ako 24-ročná, ale patrí medzi najvýznamnejších svätcov v Cirkvi. Počas života dokázala obdivuhodným spôsobom pomáhať druhým ľuďom. Banskobystrický biskup Marián Chovanec počas svojej homílie povedal: „Slávime patrónku nášho kostola, slávime sv. Alžbetu, ktorá je najpopulárnejším svätcom u nás na Slovensku. Naše štatistiky hovoria, že najviac kostolov a chrámov na Slovensku máme zasvätených Panne Márii, Matke Božej. Ale ten najväčší chrám, najväčší kostol, ktorý sa nachádza na Slovensku, je zasvätený práve sv. Alžbete a je to katedrála – Dóm sv. Alžbety v Košiciach.“

Lamačské chvály
Naše spoločenstvo

Lamačské chvály

Alžbeta Paulíková
24. decembra 2022

Známa gospelová skupina Lamačské chvály organizuje každý piatok chválové večery. Často bývajú len online formou, jeden piatok však zavítali aj do Zvolena, kde v kostole sv. Dominika spestrili večernú svätú omšu a po nej spoločenstvo Dismas povzbudilo veriacich svojimi svedectvami. Do kostola sv. Dominika vo farnosti Zvolen – Západ prišli jeden októbrový piatok stovky veriacich, ktorí chceli zažiť spoločenstvo, modlitbu, chvály a vypočuť si povzbudivé svedectvá. Toto všetko mohli prežiť spolu s členmi gospelovej skupiny Lamačské chvály, ktorí po svätej omši zaspievali známe kresťanské piesne. Radosť zo spoločného večera vyjadril aj líder skupiny Braňo Letko: „Dnes sme mali takú túžbu len sa stretnúť. My sme ani netušili, že toto je miesto, kde sa zmestí tak veľa ľudí, ale to, že sme všetci mohli spoločne vstúpiť do modlitby, to bolo úžasné. A to, čo ma najviac dostalo, bolo, keď páter otvoril Bohostánok a celý kostol si len kľakol a všetci sme spievali Pánovi, to bolo niečo super. Najlepší režisér je len jeden a to je náš Boh.“