Svätí bližšie k veriacim

Dominikáni na Západe rozbehli aktivitu, v ktorej veriacim predstavujú životy svätých. Vždy na úvod nového týždňa vystavia v Kostole sv. Dominika relikviu svätého alebo blahoslaveného, aby sa každý, kto tento chrám navštívi, mohol zastaviť, pomodliť a uctiť si tohto svätého a spoznať tak ďalšieho nebeského priateľa.
Dominikánska provincia na Slovensku má bohatú zbierku relikvií. Každý pondelok po svätej omši a spoločnej modlitbe vešpier môžu preto veriaci vo farnosti Zvolen Západ bližšie spoznať život jedného svätého. Jeho relikviu vystavia na celý týždeň k verejnej úcte a osobnej modlitbe. S takýmto nápadom prišiel páter Rafael Tresa OP, ktorý sa už po vstupe do rehole zaujímal o relikvie svätých a blahoslavených. Verí, že keď veriaci lepšie spoznajú konkrétneho svätého, nájdu v ňom priateľa, pomocníka či inšpiráciu do svojho osobného života, aby mohli svoj kresťanský život žiť naplno.
„Každý svätec je evanjelium v praxi. Už v ranej Cirkvi boli pozostatky svätých vo veľkej úcte. Pre kresťanov boli cennejšie než drahokamy či zlato, pretože svätec svojím verným životom sa pripodobňoval samotnému Majstrovi – Kristovi. Verní tejto tradícii Cirkvi ani my nemáme tento poklad na to, aby tu stál alebo aby sme sa hrdili, koľko máme relikvií (akoby nejakých trofejí), ale sú na to, aby ich ľudia mohli uctievať. Cez úctu k svätým sa sami posväcujeme, oslavujeme Boha, ktorý v slabých ľuďoch vykonal tak úžasné veci a upevňuje sa v nás viera vo večný život.“
Väčšina relikvií v dominikánskej zbierke sú práve kosti svätých. Takéto relikvie sa označujú pojmom relikvie prvej triedy. Na to, aby mohli takýto ostatok vystaviť pre verejnosť, musí mať dekrét o pravosti, ktorý vydáva ordinár, biskup alebo postulátor kauzy svätorečenia, a pečať. Páter Rafael Tresa OP vysvetľuje, prečo majú práve kosti svätých také výnimočné postavenie: „Človek je substanciálna jednota tela a duše. Tá jednota je neoddeliteľná, je vlastná človeku. Duchovní autori a teológovia hovoria, že aj po smrti nejakým spôsobom stále pretrváva to prepojenie duše s telom. Mystici dokonca poukazujú aj na to, že duše v nebi prosia Boha, aby čím skôr prišlo zjednotenie ich tiel a duší, pretože len vtedy, keď sa obnoví narušená identita človeka (jednota tela a duše) bude človek kompletný. Takže tam, kde je relikvia svätého, tam je ten svätý sám prítomný.“
Prvou relikviou, ktorú vystavili v kostole sv. Dominika, bol ostatok blahoslavenej Anny Kataríny Emmerichovej, ktorá je považovaná za jednu z najväčších mystikov Cirkvi. Je známa tým, že mala stigmy a hlboké vízie tajomstiev viery, života svätých a Matky Božej a všetkých udalostí, ktoré máme opísané vo Svätom písme. Každý pondelok po svätej omši a spoločnej modlitbe vešpier budú vystavené relikvie aj ďalších svätých, ktorých životy môžu byť tiež pre ostatných inšpiráciou a povzbudením ako lepšie zvládať každodenné ťažkosti a žiť svoj kresťanský život. Páter Rafael Tresa OP už predstavil napríklad život svätého Norberta, blahoslaveného Hroznatu či blahoslavenú Bronislavu.
Informácie, ktorý svätý je aktuálne vystavovaný, sú zverejnené aj na stránke farnostzvo-lenzapad.sk. Bratia dominikáni pozývajú všetkých k modlitbe a úcte k relikviám. Túto možnosť majú denne medzi svätými omšami. V prípade vážnej potreby je možné sa dohodnúť aj na individuálnej úcte v priebehu dňa. „Všetkých srdečne pozývame prísť do fyzickej blízkosti svätých. Mnohí z nás nemôžu putovať do zahraničia, na miesta, kde sa nachádzajú hroby svätcov. V našom dominikánskom kostole na Západe svätci naopak prichádzajú za nami. Chcú nám pomáhať, chcú nás chrániť, chcú nám byť príkladom, len ich musíme poznať, často vzývať a nasledovať,“ vyslovuje svoje pozvanie páter Rafael.
Počas vianočného obdobia relikvie vystavované nebudú. Po novom roku bude ďalšia relikvia vystavená v pondelok po nedeli Krstu Krista Pána (čiže 10. januára).
AUTOR a FOTO: Alžbeta Paulíková