Naše spoločenstvo

Naše spoločenstvo

Naši miništranti

Naši miništranti

Takto sa začínal druhý týždeň zimných prázdnin a miništranti sa pobrali na chatu do Ábelovej neďaleko Detvy. Chalanov sa zišlo zo Zvolena a Lieskovca 20 a vo vedení diakona Martina spolu zamierili na chatu dominikánov. Ako už býva zvykom, po ubytovaní sa na chate a umiestnení vlajky na stožiar, sa miništranti vybrali preskúmať okolie a zistiť, čo priľahlá krajina ponúka. Objavili miesto, tmavú noru, kde býva bájna postava ábelovských hôr, okolité polia, ba aj krížovú cestu blízko chaty.

Každý deň bol vyplnený určitou aktivitou, hrou, voľným časom a večerným programom. Prvý večer sme sa najmä spoznávali, keďže prišlo na chatu veľa nových chalanov. Druhý večer sme si napísali list na tému: “Čo pre mňa znamená Ježiš”. Listy sme zapečatili a na ďalší deň sme s nimi hrali hru, Na banditov a pašerákov, kde sme tieto listy, podobne ako apoštoli, museli preniesť do druhého tímu bez toho, aby nás banditi zajali. Takto sme sa vžili do role apoštolov rannej cirkvi. Iný deň sme natáčali dokumentárny film, hrali spoločenské hry či pozerali film.

Varil nám opäť (veľmi chutne) pán diakon, ktorý nám vyslúžil liturgiu slova v kaplnke, ktorá bola súčasťou chaty a aj viedol s nami obrad pasovania za miništranta. Tiež viedol rannú modlitbu po rozcvičke a večernú ďakovnú modlitbu za celý deň. A najmä ku nám zavolal svojho známeho kamoša-misionára. Ten nám jeden večer urobil prednášku o svojej misií v Rwande a bol priestor aj na otázky. Jeho osobná skúsenosť bola pre nás dôverne obohacujúca.

A na záver by som ešte rád spomenul, že napriek programu a zábave, ktorú sme spoločne mali, sa chalani nebáli umyť riad, poupratovať chatu, či odvážne sa pustiť tmou a prekonať svoj strach na skúške odvahy.

AUTOR: Ondrej Priškin

V sobotu 13.1.2024 sa naši miništranti zúčastnili miništrantského turnaja v Sebechleboch. Turnaj pozostával z futbalových zápasov a biblickej olympiády. Chlapci úspešne vyhrali všetky futbalové zápasy a porazili aj mužstvo skladajúce sa z kňazov. Vďaka tomuto výbornému výkonu obsadili vo futbalovej časti prvú priečku. Po chutnom guláši prišla na rad biblická olympiáda. Obsahom olympiády bol Jakubov list, ktorý si mali chlapci naštudovať. Každá farnosť zostavila trojčlenný tím, ktorý sa zúčastnil olympiády a zmeral si sily s ostatnými. Tím našich miništrantov s prehľadom zvíťazil aj v biblickej olympiáde. Vďaka skvelému výkonu získali pre našu farnosť putovný pohár, ktorý budú obhajovať na budúci rok. Srdečne im blahoželáme a ďakujeme Farnosti Sebechleby za organizáciu a priateľskú atmosféru. Držíme palce aj o rok.

AUTOR: Filip Caudt FOTO: Jozef Kraus

out-miništranti futbal.jpg

Naše spoločenstvo

Ostatné príspevky

Krížová cesta v Hriňovej
Naše spoločenstvo

Krížová cesta v Hriňovej

Jana Krajčíková
24. mája 2024

Počasie na krížovú cestu do Hriňovej sme mali vymodlené - krásne slnečné. Ešte v ten deň doobeda pršalo. Dôverovali sme Bohu, že naše modlitby budú vyslyšané a poobede nás už bude slniečko štekliť svojimi lúčmi pri putovaní od zastavenia po zastavenie. Celú krížovú cestu, ktorá bola veľmi pekná, viedol pán kaplán Jozef Benčat. Na vrchole krížovej cesty stáli tri vysoké detvianske kríže, od ktorých bol krásny výhľad na Hriňovú. Zaujímavosťou je, že túto krížovú cestu stihol posvätiť náš pán biskup Rudolf Baláž v marci 2011 a v júli v tom istom roku zomrel.

Unikátny výlet
Naše spoločenstvo

Unikátny výlet

Ondrej Priškin
17. mája 2024

Jarné prázdniny boli tu, a tak sme ako miništranti využili voľný čas na to, aby si spríjemnili deň s priateľmi v prírode. Zobrali sme so sebou ďalekohľad, ktorý nám umožnil pozorovať krásne okolité scenérie a v lese sme si našli palicu, aby sa nám lepšie kráčalo. S vodou a jablkom v ruksaku sme sa vybrali na výlet. Vydali sme sa do chráneného územia Boky, neďaleko Budče, ktoré nás očarilo krásnymi výhľadmi a kamennými moriami, pozostatkami z dávnej vulkanickej činnosti. Po ceste sme spolu kecali a zabávali sa, a boli sme obklopení všadeprítomnými super náučnými tabuľami. Cieľom nášho výletu bola Čertova skala (465 m.n.m.), známa aj ako skalný hríb, ktorá predstavuje výnimočný prírodný úkaz nielen na Slovensku, ale aj v celej Strednej Európe. Impozantný balvan s objemom približne 6,5 m³ a hmotnosťou 17 ton spočíva na malej skale o veľkosti pizze hrubej 30 centimetrov. Čertova skala sa nachádza nad kamenným zrázom s výhľadom. Neďaleko od nej stojí pár menších skalnatých stien, a tak sme skúšali liezť po nich, objavujúc nové výhľady na okolité miesta. Počasie nám prialo a čas nám rýchlo ubehol. A pekné prázdniny boli o kúsok bližšie ku svojmu koncu. Ak ste s nami na Čertovej skale neboli, nezúfajte! Pripravujeme ďalší výlet v najbližšom čase a všetci chalani, ktorí by s nami chceli zažiť podobné dobrodružstvo, sú srdečne vítaní.