Naše spoločenstvo

Naše spoločenstvo

Výlet miništrantov do Nitry: Cesta k viere a spoznávaniu

Výlet miništrantov do Nitry: Cesta k viere a spoznávaniu

Minulý víkend sa miništranti z našej farnosti spolu s miništrantami z farnosti Sliač vybrali na výlet do Nitry. Táto skupina mladých ľudí sa rozhodla objaviť viac zo sveta viery a zoznámiť sa s dôležitými miestami v Nitrianskej diecéze.

Našou prvou zastávkou bolo sídlo biskupa v Nitrianskej diecéze. Tam sme navštívili nádhernú Nitriansku katedrálu. Jej impozantná architektúra a duchovná atmosféra nás vtiahla do hlbších úvah o svojej viere. V katedrále sme sa zúčastnili na svätej omši, ktorú celebroval nitriansky biskup. Následne sme preskúmali históriu kostola a symboliku, ktorá sa v ňom ukrýva.

Vrcholom nášho výletu bola návšteva kňazského seminára. Tu sme mali príležitosť spoznať mladých mužov, ktorí sa pripravujú na kňazské povolanie. Aktivity, ktoré pre nás boli pripravené, nás obohatili o nové skúsenosti a otvorili nám oči pre rôznorodosť a náročnosť kňazskej formácie.

Všetci miništranti sa zúčastnili na modlitbách, diskusiách a rôznych workshopoch. Mali sme možnosť osloviť študentov seminára so svojimi otázkami a oni sa tak mohli podeliť o svoje skúsenosti. Bolo to pre nás inšpiratívne stretnutie, ktoré nás povzbudilo na našej ceste viery.

Vrátili sme sa domov plní dojmov a nových poznatkov. Náš výlet do Nitry nebol len zábavnou akciou, ale osobne si myslím, že obohatil našu dušu a posilnil väzbu s Cirkvou. Dúfam, že tieto skúsenosti nám poslúžia ako podnet na ďalšie hlbšie preskúmanie svojej viery a angažovanosť vo farnosti.

AUTOR: Ján Krahulec ml.

Naše spoločenstvo

Ostatné príspevky

Krížová cesta v Hriňovej
Naše spoločenstvo

Krížová cesta v Hriňovej

Jana Krajčíková
24. mája 2024

Počasie na krížovú cestu do Hriňovej sme mali vymodlené - krásne slnečné. Ešte v ten deň doobeda pršalo. Dôverovali sme Bohu, že naše modlitby budú vyslyšané a poobede nás už bude slniečko štekliť svojimi lúčmi pri putovaní od zastavenia po zastavenie. Celú krížovú cestu, ktorá bola veľmi pekná, viedol pán kaplán Jozef Benčat. Na vrchole krížovej cesty stáli tri vysoké detvianske kríže, od ktorých bol krásny výhľad na Hriňovú. Zaujímavosťou je, že túto krížovú cestu stihol posvätiť náš pán biskup Rudolf Baláž v marci 2011 a v júli v tom istom roku zomrel.

Unikátny výlet
Naše spoločenstvo

Unikátny výlet

Ondrej Priškin
17. mája 2024

Jarné prázdniny boli tu, a tak sme ako miništranti využili voľný čas na to, aby si spríjemnili deň s priateľmi v prírode. Zobrali sme so sebou ďalekohľad, ktorý nám umožnil pozorovať krásne okolité scenérie a v lese sme si našli palicu, aby sa nám lepšie kráčalo. S vodou a jablkom v ruksaku sme sa vybrali na výlet. Vydali sme sa do chráneného územia Boky, neďaleko Budče, ktoré nás očarilo krásnymi výhľadmi a kamennými moriami, pozostatkami z dávnej vulkanickej činnosti. Po ceste sme spolu kecali a zabávali sa, a boli sme obklopení všadeprítomnými super náučnými tabuľami. Cieľom nášho výletu bola Čertova skala (465 m.n.m.), známa aj ako skalný hríb, ktorá predstavuje výnimočný prírodný úkaz nielen na Slovensku, ale aj v celej Strednej Európe. Impozantný balvan s objemom približne 6,5 m³ a hmotnosťou 17 ton spočíva na malej skale o veľkosti pizze hrubej 30 centimetrov. Čertova skala sa nachádza nad kamenným zrázom s výhľadom. Neďaleko od nej stojí pár menších skalnatých stien, a tak sme skúšali liezť po nich, objavujúc nové výhľady na okolité miesta. Počasie nám prialo a čas nám rýchlo ubehol. A pekné prázdniny boli o kúsok bližšie ku svojmu koncu. Ak ste s nami na Čertovej skale neboli, nezúfajte! Pripravujeme ďalší výlet v najbližšom čase a všetci chalani, ktorí by s nami chceli zažiť podobné dobrodružstvo, sú srdečne vítaní.