Kolégium Antona Neuwirtha
Kto bol Anton Neuwirth?
Anton Neuwirth je jednou z najvýznamnejších osobností Slovenska. Narodil sa v roku 1921 v katolícko-židovskej rodine. Počas druhej svetovej vojny skončilo dvanásť členov jeho rodiny v nacistických koncentračných táboroch. Antonovi však bola udelená prezidentská výnimka a podarilo sa mu vyštudovať medicínu v Bratislave. Počas štúdia býval na internáte Svoradov, kde sa pridal k spoločenstvu Rodina, ktoré založil chorvátsky jezuita Tomislav Kolakovič. Stretnutia spoločenstva Rodina boli zamerané na intelektuálny a duchovný rozvoj vysokoškolských študentov, s dôrazom na sociálne učenie Cirkvi. Počas komunistického režimu sa Rodina stala jedným z hlavných centier podzemnej cirkvi a ovplyvnila neskoršiu spoločenskú angažovanosť mnohých významných osobností, vrátane Antona Neuwirtha, Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla. Po ukončení štúdia sa oženil s Evou Adamkovou a získal štipendium v Zürichu ako vedecký spolupracovník nositeľa Nobelovej ceny, profesora Karrera. Po komunistickom prevrate sa spolu s manželkou vrátili na Slovensko, aby ochránili rodinu a priateľov, keďže vedeli, že sú na zoznamoch ŠtB. Kvôli angažovanosti v spoločenstve Rodina bol zatknutý a odsúdený na dvanásť rokov väzenia za „velezradu a špionáž“. Väznený bol v Ilave a Leopoldove. Po amnestii v roku 1960 pracoval ako lekár v Žiline a primár v Čadci a Martine, kde sa až do dôchodku v roku 1989 venoval vedeckej činnosti.
Po odchode do dôchodku sa aktívne podieľal na formovaní kresťanskej a demokratickej politiky na Slovensku. Stal sa poslancom NR SR a čestným predsedom KDH. V rokoch 1994 – 1998 pôsobil ako veľvyslanec Slovenska pri Svätej Stolici. Až do smrti 21. septembra 2004 bol aktívny vo verejnom živote.
Život Antona Neuwirtha bol poznačený ťažkými udalosťami slovenskej histórie 20. storočia, ako boli nacizmus, komunizmus a mečiarizmus. Napriek tomu ostal neochvejný vo svojej viere, nádeji a láske. Uvedomoval si, že zlo je len absenciou dobra, a že jediný spôsob, ako ho prekonať, je konanie dobra. Preto sa jeho životným mottom stalo: „Liečiť zlo láskou.“ Anton Neuwirth odišiel z tohto sveta s povesťou svätca. O jeho svätosti svedčí aj kniha spomienok a vyznaní s názvom Liečiť zlo láskou. Tento rok oslavujeme 20. výročie jeho odchodu do večnosti, pri ktorom bola vyhlásená iniciatíva na jeho blahorečenie. Anton Neuwirth si prial, aby na Slovensku raz vznikla nezávislá vzdelávacia inštitúcia, ktorá by vychovávala mladých ľudí v duchu kresťanských hodnôt a kultúrneho dedičstva západnej civilizácie. Tejto myšlienky sa chopil vtedy mladý študent Oxfordu, Martin Luterán, a tak bol v roku 2009 otvorený prvý ročník vysokoškolského programu Koléga Antona Neuwirtha.
Ako funguje Kolégium?
Vzdelávanie v Kolégiu je inšpirované skúsenosťou našich akademikov z prvotriednych európskych univerzít. Namiesto memorovania poučiek sa sústreďujeme na spoločné hľadanie odpovedí na zásadné otázky prostredníctvom diskusných seminárov a argumentačných esejí, ktoré nahrádzajú tradičné prednášky a umožňujú kritické hodnotenie obsahu. Kolégium ponúka tzv. klasické vzdelávanie, ktoré je postavené na čítaní originálnych textov významných diel západnej civilizácie, od Platóna, Akvinského, až po Ratzingera.
Venujeme sa tzv. slobodným umeniam, ako filozofia, teológia, história či umenie. Slobodné vzdelávanie kontrastuje so služobným vzdelaním, ako je medicína či informatika. Dnes je všeobecne akceptované, že dobré vzdelanie je iba také, ktoré dobre pripraví do praxe a na kariéru, respektíve také ktoré dobre zarába a robí človeka efektívnym kolieskom v našom materialistickom zriadení. My v Kolégiu však nachádzame skutočnú slobodu v skúmaní najväčších otázok ľudstva.
Kolégium je však aj o komunite. Je to rezidenčný program: žijeme spolu, modlíme sa, varíme si, športujeme a budujeme priateľstvá na celý život. V Kolégiu spolu študuje 28 mladých ľudí z celého Slovenska, z toho tento rok sú až štyria miništranti z našej farnosti. Do prvého ročníka nastúpili Jakub Uhrin a Ondrej Priškin, do druhého ročníka Juraj Bublinec a Samuel Bauko. Nadviazali sme tak na prvú tohtoročnú absolventku z našej farnosti, Júliu Zlúkyovú. Pre mňa osobne je Kolégium obrovským a nezaslúženým darom. Je to akoby mi boli na podnose predostrené dobro, pravda a krása, a ja môžem čerpať, pre seba aj pre iných.
Kolégium v súčasnosti okrem vysokoškolského programu zastrešuje niekoľko iných projektov, ako základná škola, stredoškolský program a kolégium online. Kolégium Antona Neuwirtha nemá svojho milionára ani veľké štátne granty. Aby sa kvalitné vzdelanie dostalo aj tým, ktorí si to nemôžu dovoliť, neoddeliteľnou súčasťou sú darcovia – ľudia, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska a chcú, aby sme mohli spoločne s Neuwirthom liečiť zlo láskou. Pomôžte šíriť posolstvo Antona Neuwirtha pri príležitosti 20. výročia jeho odchodu do večnosti a prispejte k plnšiemu životu mladých, aj z našej farnosti. Môžete tak urobiť na adrese www.kolegium.org/podporte-kolegium
Pre Naše spoločenstvo,
Juraj Bublinec