Naše spoločenstvo

Naše spoločenstvo

Oprava organa

Oprava organa

Farnosť pristúpila ku postupnej generálnej oprave organa

V máji 2024 začala oprava takmer storočného píšťalového organa vo Farskom kostole sv. Alžbety. Nástroj vyrobila v roku 1928 renomovaná česká firma Rieger – Kloss Varhany z Krnova. Organ vo farskom kostole sa hrdí tromi desiatkami registrov, má dve manuálové a jednu pedálovú klaviatúru, pneumatický tlakový systém, približne dve tisícky jazykových aj labiálnych píšťal.

Aktuálne prebehla prvá etapa generálnej opravy, a to renovácia prvkov hracieho stola. Teda tej časti, odkiaľ organista ovláda klaviatúry, registre a pedálnicu. Toto predstavuje 30% z celkových plánovaných prác.

Práce realizoval organár Peter Masarik z Prievidze. Ako uviedol, v celom nástroji sú tisíce rôznych komponentov vyrobených z čriev, z kože, z takzvaných simili blán a z tenkej brúsenej kože zvanej spaltleder. Nástroj obsahuje približne 1800 pneumatických membrán. Tieto komponenty sú už mnohé perforované, stvrdnuté, opotrebované. Materiály prekonávajú svoju životnosť. „Z dôvodu perforácii na jednotlivých membránach meškali alebo nehrali tóny, tiež prvky vyrobené z kože za mnohé desaťročia stratili elasticitu,“ upresnil Masarik. Opotrebované komponenty je preto potrebné demontovať a nahradiť novými.

Organ bol v minulých desaťročiach priebežne opravovaný. Niekoľko desiatok poškodených komponentov už vymenili rôzni opravári, ktorí uskutočnili čiastkové zásahy do nástroja. Dôležitou opravou z minulosti bolo zreparovanie oboch organových mechov a inštalácia nového čerpadla vzduchu.

Vnútorné priestory organa trpia aj znečistením. Postarali sa o to prachové častice a hmyz, ktoré bývajú v kostoloch častým faktorom.

V druhej etape bude potrebné reštaurovať traktúru, ktorú tvoria kovové kondukty zo zliatin olova a sú značne zoxidované. Následkom sú masívne úniky tlaku vzduchu. Tiež je potrebné opraviť píšťalový fond. „Deravá membrána nevytlačí dostatočnou silou ventil, ktorý otvára vzduch do píšťal, ktorých má organ približne dvetisíc,“ pozoroval pri oprave Peter Masarik. Poslednou fázou po očistení píšťal, ako vysvetlil organár, býva intonácia a ladenie.

Generálna oprava vo svojej prvej etape, teda oprava hracieho stola si vyžiadala šesť týždňov prác. Niektoré komponenty ako spojkové bloky, spätné klapky, ventily a membrány potrebovali opravu v dielni organára.

Peter Masarik je Prievidžan, reštaurovaniu organov sa venuje 35 rokov. Remeslo mu odovzdal otec, ktorého sprevádzal pri opravách od svojho detstva. Medzi organy, ktoré reštauroval, patrí nedávna generálna oprava mechanického organu v Kostole sv. Alžbety v Banskej Bystrici na Dolnej ulici, pneumatický organ v evanjelickom kostole vo Zvolenskej Slatine či organ v Bojniciach.

AUTOR: Zuzana Vrťová

FOTO: Peter Masarik

Naše spoločenstvo

Ostatné príspevky

Nový farský vikár
Naše spoločenstvo

Nový farský vikár

Redakcia
9. októbra 2024

Milí čitatelia časopisu Naše spoločenstvo, všetkých vás srdečne pozdravujem. Som veľmi rád, že po roku môžem opäť do tohto časopisu napísať už nie ako diakon, ale ako zvolenský kaplán, čo ma napĺňa veľkou radosťou, pretože zvolenská farnosť sa mi za rok diakonskej služby stala druhým domov. Nie darmo sa zvykne hovoriť o prvom pôsobisku ako o „prvej pastoračnej láske“ – a v tomto prípade to platí dvojnásobne, prvýkrát ako diakon a teraz ako váš kaplán. Od redaktorky mesta som dostal pár otázok, na ktoré rád odpovedám.